21. októbra 2023 Západné Tatry
a

Opravili sme 6 mostíkov v Jaloveckej doline

V sobotu 21. októbra sa stretla naozaj veľká partia dobrovoľníkov z nášho turistického klubu Hikemates, z Nadácie rodiny Kušíkovcov a Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Pred sebou sme mali veľkú výzvu – obnoviť bezpečnú priechodnosť Jaloveckej a časti Bobroveckej doliny, ktorá bola posledné roky sťažená kvôli rozpadnutým mostíkom cez potok Jalovčanka, ktorý dolinou preteká. Mostíkov bolo celkovo 7. Prvý z nich, naozaj mohutný a dlhý mostík sa nám vďaka podpore partnerov a dobrovoľníkom podarilo vymeniť už v roku 2022, na tento rok ich preto zostalo šesť.

Začalotovrtuľníkom
a

Tony dlhých drevených klátov bolo potrebné dostať do doliny na jednotlivé miesta, kde sa nachádzali rozpadnuté mostíky, ktoré už pod vplyvom času doslúžili.

Do doliny okrem toho nevedie žiadna prístupová cesta schodná na štyroch kolesách, dolina je prístupná iba pre peších chodcov a turistov.
No predstava niesť miestami aj 10 metrov dlhé kláty niekoľko kilometrov nebola realistická.

Vďaka zbierke na donio.sk a podpore partnerov sa nám podarilo zajednať vrtuľník a v týždni pred brigádou počas priaznivých letových podmienok vrtuľník zložil potrebné drevo na niekoľkých stanovištiach, v tesnej blízkosti k pôvodným mostíkom.

počasiesanadnamizľutovalo
a

Predpovede počasia boli týždeň pred brigádou nepotešujúce. Dážď a dážď a vietor a zima. Brigádu sme ale kvôli administratívnym vybavovačkám už niekoľko krát posúvali a pred prichádzajúcou zimou to bola posledná možnosť zorganizovať ju.

Počítali sme preto s extrémami. A čo sa stalo? Počasie sa nad nami zmilovalo a aj napriek skoro ranným spŕškam cestou už viac nepadla ani kvapka. Okolo obeda začalo dokonca aj slniečko svietiť. Človek by si aj pomyslel, že tie nebesia sami chceli, aby sme tie mostíky konečne vymenili :)))). Každopádne ďakujeme aj počasiu!

Crmomaninaozajprofitesári
a

Drevá boli vďaka skvelému nasadeniu naozaj šikovných a profesionálnych tesárov CRMOMANI predpripravené, narezané na potrebné dĺžky a hotové na poskladanie na mieste do výsledného mostíka.

Niektoré mostíky boli dokonca vrtuľníkom transportované ako celok s nutnosťou dokončiť niekoľko detailov, čo podstatne uľahčilo našu prácu na mieste.

Červený smrek – to je typ dreva, ktorý sme na mostíky po poradách zvolili ako najvhodnejší – trvácnosť by v outdoor podmienkach mala byť minimálne 15 rokov, nakoľko toto drevo obsahuje podstatne viac živice, ktorá ho chráni.

Prácašlaodruky

Vďaka skvelej predpríprave, včasnému stretnutiu už o 07:00 hodine ráno v ústí Jaloveckej doliny a naozaj hojnej účasti dobrovoľníkov práca krásne napredovala. Na začiatku doliny sme mali jeden dlhý mostíkov nepríjemnom strmom teréne. Približne o kilometer ďalej sa nachádzali dva kratšie mostíky. O ďalšie tri kilometre ďalej v doline opäť jeden dlhší mostík a kúsok ďalej dva stredne dlhé.

Celá skupinka sa čo najefektívnejšie rozdelila, jedna pracovala na prvých 3 mostíkoch, druhá na ďalších troch mostíkoch. Obe boli pod vedením jedného zo skúsených tesárov, ktorí sa spolu s nami podieľali aj na výmene mostíkov vo Vajskovskej doline v Nízkych Tatrách a na prvom mostíku v Jaloveckej doline.

Drobný materiál ako klince, kladivá, krompáče, pílky a iné náradie sme si rozdelili do batohov a zamierili do doliny.

Drevosapílilo,
Skalysanosili,
Kofolasapila

Na mieste nás čakala rôznorodá práca. Rozdelili sme si ju medzi seba podľa schopností a vybavenia. Tí čo si priniesli gumáky pomáhali loviť z potoka veľké skaly, ktorými sa podkladali základy mostíkov a stavali schodíky na zjednodušenie vstupu na ne.

Iný nosili drevá, pílili, nabíjali klince, chystali občerstvenie a kávu. Medzi prácou prestávka na bagetku s kofolou, ktorá skvelo dodávala energiu.

Na mostíkoch, ktoré vrtuľník do doliny transportoval už predpripravené v celku sa dorábali zábradlia a osádzali sa do terénu.

Skvelýpocitz
odrobenejpráce

Podieľať sa na výmene mostíkov v doline v národnom parku nie je každodenná záležitosť. Je to niečo, čím sa snáď ešte aj vnúčatám a pravnúčatám budeme môcť pochváliť, keď ich vezmeme na výlet do týchto končín.

Pocit, ktorý si mnohí z nás odniesli domov bola spokojnosť z investovania vlastného času, energie a práce do niečoho prospešnéeho pre celu turisticku komunitu. 

Práca bola namáhavá, miestami iba pre silných jedincov, no spoločnými silami sme ju všetku zvládli a výsledkom je celkovo 7 mostíkov, ktoré ťa na trase žltej alebo modrej značenej trase dovedú do krásneho prostredia na Baníkove alebo pod Salatín.

Ďakujeme partnerom a všetkým, ktorí podporili našu zbierku na donio.sk. Za super spoluprácu ďakujeme správe TANAP-u a Horskej záchrannej službe. A za čas a skvelú prácu ďakujeme tesárom a všetkým dobrovoľníkom.

Čonásčaká
budúcirok?
a

Plánov na rok 2024 by bol celý zoznam. Naše tímové a finančné kapacity ho ale okresávajú do realistickej miery. Do úvahy prichádza niekoľko ďalších mostíkov, ktorým by sa žišla výmena, ale aj naše srdcové útulne. Ak máme prezradiť malú pikošku, asi medzi nimi bude aj vynáška materiálu na stavbu novej toalety na Chate pod Rysmi 🙂


Chcešnámpomôcťna ďalšejbrigáde ?
a

pozrieť aktuálne brigády


Späť hore (dobre)