29. septembra 2023 Vysoké Tatry
a

Ako sme urobili sedlo Prielom bezpečnejším

V piatok 29. septembra 2023 sme spoločne so Správou TANAPu organizovali brigádu v sedle Prielom! Toto tatranské sedlo spája Veľkú Studenú a Bielovodskú dolinu. Zo Zbojníckej chaty sa ním dostaneš napríklad na Sliezsky dom, Východnú Vysokú alebo na Lysú Poľanu.

Vplyvom horského počasia a množstva ľudí, ktorí ním prechádzajú, sa doslovne „vychodilo“. Na chodníku a v jeho okolí sa nachádzalo množstvo uvoľnených skál, ktoré bolo treba pozhadzovať dole do doliny a na trase osadiť fixné reťaze, aby bol prechod jednoduchší a bezpečnejší.

Postupne sme odstráňovali uvoľnené skaly na exponovaných miestach zo strany od Zbojníckej chaty a vyčistili turistický chodník. Práca nám išla od ruky vďaka skvelej partii dobrovoľníkov a krásnemu počasiu. Na záver sme osadili fixné reťaze. Ich celková dĺžka bola 150 metrov, ďalších 30 metrov pribudlo v Prielome už pred niekoľkými týždňami.

Chceli by sme sa poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli pri tejto brigáde. Chatárovi Mikimu a nosičom zo Zbojníckej chaty za nocľah, stravu a vynesenie reťazí na chatu. Správe TANAP-u za skvelú spoluprácu a odbornú pomoc.

V neposlednom rade ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, bez ktorých by to nebolo možné. Ešte raz vďaka za váš čas, ochotu a pracovitosť.


Chcešnámpomôcťna ďalšejbrigáde ?
a

pozrieť aktuálne brigády


Späť hore (dobre)